Trvalé odstránenie ochlpenia

IPL epilácia pracuje na princípe selektívnej fototermolýzy – produkujú svetelné žiarenie nekoherentnej vlnovej dĺžky, citlivé na farbivo vlasového chĺpku – melanín. Svetelný lúč prenikne ku korienku chĺpku (folikulu), reaguje s jeho farbivom a zmenou svetelného žiarenia na tepelnú energiu dochádza k zahriatiu vlasového korienka na extrémne vysokú teplotu  a jeho definitívnemu zničeniu.


Popis:

Keďže vlasy aj chĺpky v priebehu svojho života prechádzajú určitými rastovými cyklami, pre úspešný výsledok epilácie je potrebné zasiahnuť vlas v jeho aktívnej rastovej fáze (anagéne), kedy obsahuje najviac farbiva. Počet – percento korienkov (folikulov) v aktívnej fáze je rôzne na jednotlivých častiach tela a do určitej miery individuálne. Ostatné korienky na danej časti tela sú v kľudovej fáze (telogéne).

Korienky v kľudovej fáze sa skôr či neskôr prebudia a začnú z nich rásť chlpy. Preto sú medzi jednotlivými epiláciami nutné dostatočne dlhé pauzy, priamo závislé od dĺžky kľudovej fázy na danej časti tela by sa maximálne množstvo chĺpkov dostalo do aktívnej fázy, stmavlo a mohlo byť zničené IPL svetelným lúčom.

Vo všeobecnosti je najvhodnejší čas na opakovanie zákroku doba, keď chlpy začínajú zase rásť. Táto fáza rastu korienkov (spiacich v čase predchádzajúcej epilácie) nastáva 3 – 8 týždňov po predchádzajúcom zákroku.

Na epiláciu laserom je vhodná neopálená pokožka. Časti tela, ktoré môžu byť vystavené priamemu či nepriamemu slnečnému žiareniu je vhodné chrániť krémom s vyšším ochranným faktorom (50).

Chĺpky nesmú byť epilované strojčekom ani akoukoľvek inou metódou, ktorá chĺpky vytrháva (minimálne 6 týždňov pred zákrokom). Chĺpky môžu byť holené žiletkou alebo zastrihávané nožničkami.

 

 

V priemere je epiláciu potrebné zopakovať 3 – 5 krát, v 3 – 8 týždňových intervaloch. Akékoľvek informácie o výsledkoch trvalej epilácie po jednom alebo dvoch zákrokoch nemôžu byť pravdivé ani objektívne. V nízkom percente prípadov, v závislosti na individuálnych vlastnostiach pokožky a ochlpenia môže byť počet potrebných opakovaní epilácie nižší alebo vyšší ako je priemer. Vo väčšine prípadov je epilácia laserom sprevádzaná miernou reakciou pokožky po zákroku. Mierne podráždenie pokožky môže pretrvávať niekoľkých hodín alebo až niekoľko dní. Po zákroku sa neodporúča opaľovanie minimálne po dobu 2 – 3 týždňov. Dôležité je tiež požívať krém s vysokým ochranným faktorom na epilované časti tela.
IPL epilácia odstraňuje nežiaduce ochlpenie natrvalo. Avšak, vzhľadom k fyziológii chlpu (viď vyššie) a mnohým ďalším faktorom, ktoré ovplyvňujú rast chlpu (hormonálna nestabilita, endokrinologické poruchy, gynekologické ochorenia...) nemusia výsledky (vo veľmi nízkom percente prípadov) celkom presne korelovať s teóriou. Želaným výsledkom je trvalá redukcia nežiaduceho ochlpenia, teda trvalé zníženia počtu chĺpkov v danej oblasti a zmena ich kvality na jemné, svetlé chĺpky, ktoré už klient vníma ako esteticky nezávadné.

     

Kotraindikácie – kedy sa nesmie epilovať

Žiadne absolútne kontraindikácie (dôvody), prečo sa nesmie epilovať známe nie sú. Opatrný však treba byť v nasledovných prípadoch:

  • u ľudí, ktorým sa tvoria hypertrofické a keloidné jazvy
  • v prípadoch aktívneho alebo častého výskytu herpetickej infekcie na epilovanej oblasti
  • 6 týždňov po použití epilačných metód, pri ktorých sa vytrháva korienok chlpu (epilácia voskom, vytrhávanie pinzetou, vytrhávanie strojčekom)
  • 6 mesiacov po celkovom používaní prírodných alebo syntetických derivátov vitamínu A
  • retinoidov (ISOTRETINOIN, ROACCUTAN – používaný na liečbu akné)
  • v prípade lokálneho používania retinoidov (RETIN A), alebo bieliacich prípravkov: hydrochinon (stačí vysadiť 2 týždne pred zákrokom)
  • niekoľko mesiacov pred zákrokom sa taktiež neodporúča brať prípravky s vysokým obsahom beta karoténu
  • počas tehotenstva laserovú epiláciu nedoporučujeme

Okrem IPL epilácie vykonávame v Studio DIVA aj klasickú techniku odstraňovania neželaného ochlpenia, a to pomocou vosku.

 


     

Pigmentové škvrny

Bez ohľadu na akékoľvek prejavy slnka má pokožka svoju prirodzenú farbu – pigmentáciu. Táto farba je prirodzená s niektorými z kožných buniek: melanocytmi.

Majú presný tvar, vlastnosť a zapríčiňujú vznik pigmentu, známe ako „melaníny“. Tieto melaníny prítomné v koži poskytujú prirodzenú ochranu proti UV žiareniu.

Sú 2 druhy melanínu:

1. Eumelanín známy ako „pravý“ melanín, ktorý má čiernu alebo hnedú farbu a objavuje sa u osôb tmavej pleti (chráni proti UV).

2. Phaeomelaín známy tiež ako „červený“ melanín.
Objavuje sa u osôb svetlej pleti alebo u ľudí s ryšavými vlasmi (nechráni proti UV¨).
Pomerná časť týchto dvoch typov melanínu určuje prírodzenú farbu pleti.

Pigmentové škvrny sa objavujú na koži, keď je narušený mechanizmus pigmentácie a pri zvýšenej produkcii melanínu.

Pokiaľ sa melanín objavuje v nadmernom množstve, nie je rovnomerne rozložený na povrchu pokožky, hromadí sa na niektorých miestach a to vedie k vytváraniu nevzhľadných a nepríjemných škvŕn.


Studio Diva Vám ponúka DC Pigment Therapy s IPL technológiou, s ktorými dosahujeme vynikajúce výsledky. Ústup pigmentových škvŕn je viditeľný po prvom až treťom ošetrení. Odstraňovanie pigmentových škvŕn je však dlhodobý proces, preto odporúčame 5- 10 ošetrení.

 

Aké sú príčiny?

1. Slnenie a vek: hlavné príčiny pigmentových škvŕn (solárnych a stareckých)

o UV žiarenie prechádza pokožkou a stimuluje pigmentáciu buniek v koži (melanocyty). Niektoré z týchto melanocytov sú permanentne narušené a začínajú skrývať veľké množstvo melanínu v plynulých tvaroch.

o Toto je príčina toho, prečo sa u ľudí pracujúcich vonku (námorníci, stavební robotníci,...) vyskytujú škvrny skôr než u ostatných. Nadmerné slnenie (vystavenie pokožky príliš silnému slnku alebo po príliš dlhej dobe) spôsobuje tvorbu nadmerného melanínu, čo má za následok škvrny, tzv. „lentigos“ (malé oválne a ploché fľaky).

o Ďalej riziko výskytu rastu hyperpigmentácie na stárnucich bunkách a taktiež obvykle výskyt hyperpigmentácie na miestach, ktoré sú behom života vystavované slnku najviac (tvár, krk, ruky...).
o Škvrny postihujú viac než 90% ľudí bielej pleti starších ako 50 rokov. Všetky typy pleti sú zasiahnuté.


2. Hormonálne zmeny behom tehotenstva alebo užívanie antikoncepcie

o Tmavovláskam (s tmavou pleľou) môžu hormonálne zmeny privodiť výskyt tzv. hnedej masky cez tvár, známe ako melasma alebo „tehotenská maska“. To sú škvrny umiestnené na vrchnej časti tváre, ktoré bývajú viac výrazné behom leta. Farba je premenná a závisí na reakcii ultrafialového žiarenia.

o Táto častá a bežná pigmentácia sa objavuje náhle, ale celkom sa vytráca alebo mizne až po obnovení normálnej bežnej hladiny hormónov (napr.: narodenie diaťaťa). Zvyšok pigmentácie môže zostať niekoľko mesiacov alebo dokonca niekoľko rokov.

3. Foto-toxická substancia

o Prítomnosť slnečného svetla, niektoré rastlinné esencie, vône.....užívanie určitých liekov....môžu viesť k výskytu hnedých škvŕn – výsledok reakcie citlivosti na svetlo (foto-toxicita).
Taktiež poškodená a zjazvená koža (dôsledok popálenia, spálenia slnkom, zjazvennie od zápalovej rany – špeciálne akné) je taktiež veľmi často posiata pigmentovými škvrnami.

 

     
Fotorejuvenizácia – fotoomladenie

Fotorejuvenizácia je metóda pozostávajúca z piatich až šiestich ošetrení prístrojom využívajúcim IPL s odstupom 3 – 4 týždňov. Širokospektrálne svetlo ovplyvňuje povrchové pigmentačné zmeny, rozšírené póry a drobné kožné cievky. Doplnením o prehriatie hlbokých častí, ktoré zabezpečí práve vysokofrekvenčný elektrický prúd, možno výrazne ovplyvňovať všetky kozmetické chyby, ktoré sa nachádzajú v hlbších častiach pokožky a taktiež kolagén, čím sa zvýši tonus pokožky a vypnú sa aj drobné vrásky. Fotorejuvenizácia výrazne mení celkový vzhľad tváre, a preto sú klienti mimoriadne spokojní. V súčasnosti je to najúspešnejšia metóda v oblasti estetickej medicíny.
Účinky fotoomladenia
• Pôsobí hĺbkovo na kolagén, a tým vyhladzuje jemné vrásky a celkovo mení vzhľad kože
• Vyrovnáva farbu pokožku a vytvára mladistvý vzhľad
• Efektívne lieči vaskulárne a pigmentové nedokonalosti
• Zvyšuje napätie pokožky
• Redukuje rozšírené póry až o 60%

Fotorejuvenizácia môže pomôcť úplne odstrániť poškodené žilky a škvrny.
V závislosti od počtu a náročnosti individuálnych kožných problémov sa odporúča 5 – 6 zákrokov. Medzi ošetreniami musia uplynúť najmenej tri týždne. Vaša schopnosť pohybu od zákroku, pracovná výkonnosť a životný štýl sa zákrokom nemenia. V ten istý deň ste schopní vrátiť sa do práce a vykonávať všetky obvyklé činnosti bez akéhokoľvek obmedzenia.

 

 


 Fotorejuvenizácia sa najčastejšie vykonáva na tvári, ale vhodná je aj oblasť dekoltu a horná časť rúk až po predlaktie. Pri zákroku sa na danú oblasť nanesie studený gél a na ochranu očí sa používajú tmavé okuliare.

Na pokožku sa priloží filter optického vlnovodu a aplikuje sa pulzné svetlo. Počas zákroku môžete pocítiť len veľmi mierne štipnutie a výrazné prehriatie ošetrovanej oblasti.

Každý zákrok trvá približne 20 minút.
Aplikácia intenzívneho svetla regeneruje povrchové aj podkožné vrstvy pokožky, omladzuje ju.

Po niekoľkých zákrokoch môžete vidieť významné zredukovanie nežiaducej pigmentácie a jemnejší vzhľad obnovenej pokožky. Rovnaký zákrok sa robí na krku, dekolte a na rukách. Ľahkými cievnymi zmenami sú rozšírené žilky a vlásočnice.

Tvár má rozsiahlu sieť žiliek a drobných krvných cievok, nazývaných vlásočnice. Plynutie času, stres, ostré slnko a iné faktory môžu zapríčiniť ich trvalé rozšírenie a následný vznik červených žiliek alebo škvŕn na tvári.